Nemzetközi találkozó a SpongeCity projekt keretében

2025. március 4-5-én a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás a társult partner Sárközújlak várossal együtt részt vett a „SPONGECITY – A városok alkalmazkodóképességének javítása az éghajlatváltozáshoz a “szivacsváros” módszertan nemzetközi szintű tesztelésével és népszerűsítésével” című projekt partnereinek harmadik nemzetközi partnertalálkozóán. A szerbiai RARIS fejlesztési ügynökség által szervezett eseményen nemzetközi partnerek vettek részt, hogy megvitassák a fenntartható városi vízgazdálkodási megoldásokat és az éghajlatváltozással szembeni ellenállóképességi stratégiákat.

A találkozó első napján megvitatott fő témák a következők voltak:

✅ Projektjelentések és a végrehajtás előrehaladása

✅ Összehasonlító tanulmányok a földrajzi, infrastrukturális és vízgazdálkodási gyakorlatokról

✅ Az esőkertek és a városi zöld infrastruktúra építésének helyzete

✅ Online eszköz kifejlesztése a partnerek és az érdekelt felek számára

✅ Helyi cselekvési tervek és megvalósíthatósági tanulmányok

✅ Képzési programok és az érdekelt felek bevonása.

🔎 A találkozó második napján helyszíni látogatásra került sor Zaječarban, majd a partnerek számára egy workshopot tartottak, amelyen a szivacsvárosok elveinek – a városi vízgazdálkodás innovatív megközelítése, amely javítja a csapadékvíz elnyelését, csökkenti az árvízveszélyt és növeli a városok fenntarthatóságát – alkalmazásának legjobb gyakorlatait mutatták be. Szakértők és helyi döntéshozók cseréltek ismereteket a zöld infrastruktúráról és a vízvisszatartási megoldásokról, támogatva az éghajlatváltozással szemben ellenálló várostervezést.

A „SPONGECITY – A városok alkalmazkodóképességének javítása az éghajlatváltozáshoz a “szivacsváros” módszertan nemzetközi szintű tesztelésével és népszerűsítésével” című projekt fő célja a hidroklimatikus jellemzők és a vízgazdálkodási gyakorlatok elemzése 12 közösségben, egy városi vízgazdálkodási intézkedések tervezését támogató modell létrehozása, az eszközök tesztelése és népszerűsítése helyi akciótervek, megvalósíthatósági tanulmányok és kisebb beruházások kidolgozásával. A projekt megvalósításában 13 partner vesz részt, és a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás stratégiai társult partnere Livada városa. A projekt teljes költsége 2.028.509,20 EUR, és a Társulás számára a projektben 164.500 EUR összegű költségvetés áll rendelkezésre.