10 kulcsfontosságú felismerés a GenProcure hálózat eddigi tapasztalataiból

A GenProcure Akciótervezési Hálózat (APN) az URBACT Program által támogatott 30 hasonló hálózat egyike. A nemek közötti egyenlőségre érzékeny közbeszerzés áll a 2023 júniusában indult, 9 partnerből álló GenProcure projekt középpontjában. A projekt célja, hogy a közbeszerzési folyamat minden szakaszában – a tervezéstől az ajánlattételeken és döntéshozatalon át a megvalósításig – partnereink figyelembe vegyék a nemek közötti egyenlőség szempontjait, és a közbeszerzést szélesebb körű társadalmi egyenlőtlenségek csökkentésére is felhasználják.

2024 decemberéig, a projekt félidejéig, összesen nyolc találkozót tartottunk, ahol a nemek közötti egyenlőségre érzékeny közbeszerzés különböző aspektusait vitattuk meg. Partnereink többek között tesztelték a kiadáselemzést és a nemi kritériumok alkalmazását egyes közbeszerzésekben, valamint elkezdték kidolgozni azokat az integrált akcióterveket, amelyek a jövőben meghatározzák majd gyakorlataikat ezen a területen.

A közös munka során eddig rengeteget tanultunk, és ebben a cikkben összegyűjtöttük a 10 legfontosabb felismerést!

1. A közbeszerzés kulcsfontosságú eszköz a nemek közötti egyenlőség érvényesítéséhez

Európa-szerte a városok azon dolgoznak, hogy a nemek közötti egyenlőség szempontjai minden tevékenységükben megjelenjenek, legyen szó politikai képviseletről, bérezési rendszerekről vagy a szakpolitikák és stratégiák megtervezéséről és megvalósításáról. A GenProcure során felismertük, hogy a közbeszerzés egy olyen eszköz, amely lehetővé teszi a nemek közötti egyenlőség érvényesítését. Gondoljunk csak arra, hogyan kezelhető a nemek közötti egyenlőtlenség a szolgáltatások tervezésénél, az ajánlattételi lehetőségekhez megfelelő vállalkozások kiválasztásánál, a közbeszerzési eljárás során alkalmazott kritériumok meghatározásánál, vagy a közbeszerzési döntések hatásainak nyomon követésénél. A nemek közötti egyenlőség érvényesíthető a közbeszerzés minden területén, és összekapcsolható a szélesebb körű fenntartható fejlődési stratégiákkal.

2. A nemek közötti egyenlőségre érzékeny közbeszerzés megvalósításának lehetőségei országonként eltérőek

A GenProcure partnerei eltérő kiindulópontokkal rendelkeznek a nemek közötti egyenlőség és a közbeszerzés kettős témájában. Vannak partnerek, akik több mint 40 éve dolgoznak a nemek közötti egyenlőség előmozdításán, ahol ez már beépült a szakpolitikai döntéshozatalba, míg mások számára a nemek közötti egyenlőség fogalma nemzeti politikai és gyakorlati okokból kihívást jelent. Ugyanígy van olyan partnerünk, aki több mint 10 éve stratégiai módon közelíti meg a közbeszerzést, míg mások most kezdik felismerni, hogy a közbeszerzés jóval túlmutat egy bürokratikus és tranzakcióközpontú folyamaton. Az akiótervezési hálózat célkitűzéseinek megvalósítási lehetőségei ezért az egyes érintett országokban eltérőek lesznek.

3. Integrált kulturális változásra van szükség az önkormányzatokon belül

A nemek közötti egyenlőség és a közbeszerzés témái történelmileg meglehetősen elkülönültek az önkormányzatokon belül: a nemek közötti egyenlőség általában a szociálpolitikai osztályok hatáskörébe tartozott, míg a közbeszerzés a pénzügyi osztályok feladata volt. A GenProcure révén azonban megtanuljuk, hogy a nemek közötti egyenlőségre érzékeny közbeszerzés nem szorítható be egy adott önkormányzati osztály keretei közé; ehelyett minden osztály feladata kell, hogy legyen. Legyen szó gazdaságfejlesztésről, egészségügyi szolgáltatásokról, közlekedésről vagy hulladékkezelésről, a közbeszerzés alapvető fontosságú a hatékony és eredményes szolgáltatások megvalósításában, a nemek közötti egyenlőség pedig kulcsfontosságú, átfogó témaként kell, hogy megjelenjen.

4. A nemek közötti egyenlőségre érzékeny közbeszerzés nem lehet kizárólag felülről irányított folyamat

A közbeszerzések hatékony megvalósítása számos érintett bevonását igényli. Szükség van a termék, szolgáltatás vagy munka tervezéséért felelős személyekre, olyanokra, akik ismerik az ajánlattétel iránt érdeklődő vállalkozásokat, civil szervezetek képviselőire és a társadalmi-gazdasági kihívások szakértőire, egy elkötelezett piaci szereplőkre, valamint azokra, akik a szolgáltatás megvalósításának sikerét nyomon követik. Ez azt jelenti, hogy a nemek közötti egyenlőségre érzékeny közbeszerzés nem lehet csupán az önkormányzat vagy más megrendelő intézmény feladata, amely felülről lefelé irányított módon próbál meg valamit beszerezni – ehelyett több szereplő együttműködésére és közös fellépésre van szükség.

5. A tesztelés kulcsfontosságú

A GenProcure kezdetétől fogva partnereinkkel megvitattuk, hogy ez egy újszerű és egyedi hálózat, mivel nagyon kevés európai város gyakorolja aktívan a nemek közötti egyenlőségre érzékeny közbeszerzést. Ezért nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy tanuljunk mind a hálózaton belüli, mind azon kívüli élenjáró városoktól, hogy pontosan meghatározzuk, mit kell partnereinknek tenniük a nemi szempontok közbeszerzési eljárásokba való beépítéséhez. Ez a tanulási folyamat kulcsfontosságú volt olyan ötletek és intézkedések tesztelésében, mint például: a női tulajdonú vállalkozások arányának elemzése az önkormányzat és a kapcsolódó intézmények ellátási láncában; egy nemi kritérium beillesztése egy parkokkal és zöldterületekkel kapcsolatos közbeszerzésbe; valamint egy egyenlőségi bizottság létrehozása, amely a közbeszerzés tervezésének és döntéshozatalának részét képezi. Ezek a tesztek mind alapvető fontosságúak a nemek közötti egyenlőség közbeszerzésekbe történő beépítéséhez.

6. Széles körű intézkedésekre van szükség

A GenProcure legfontosabb eredménye partnereink számára egy integrált akcióterv lesz, amely részletesen bemutatja, hogy a jövőben milyen intézkedéseket hajthatnak végre a nemek közötti egyenlőségre érzékeny közbeszerzés megvalósítása érdekében. Partnereink már jól haladnak az akcióterv kidolgozásával, és felismertük, hogy a nemek közötti egyenlőség és a közbeszerzés terén szükséges kulturális változások eléréséhez számos intézkedésre van szükség, amelyek érintik: az önkormányzat irányítását; a kiadási adatok gyűjtésének és elemzésének módját; a közbeszerzéssel kapcsolatos stratégiákat, politikákat és folyamatokat; a piac bevonásának módját; valamint az eredmények mérését. Partnereink ezért olyan intézkedéseket dolgoznak ki, amelyek lefedik a nemek közötti egyenlőség érvényesítésének témáit és a közbeszerzési folyamat teljes ciklusát.

7. Gyakorlás, gyakorlás, gyakorlás

A nemek közötti egyenlőségre érzékeny közbeszerzés megvalósítása nem könnyű feladat – partnereink számos kulturális, intézményi, eljárásbeli és szakpolitikai akadállyal néznek szembe. Nem véletlen, hogy a nemek közötti egyenlőségre érzékeny közbeszerzés egyedi és kihívást jelentő téma a városok számára. Ezért arra ösztönözzük partnereinket, hogy reálisan közelítsenek a nemi kritériumok közbeszerzésekbe való beillesztéséhez, és ne próbáljanak egységes megközelítést alkalmazni minden áru, szolgáltatás vagy munka beszerzésénél. Ehelyett gyakorolják, gyakorolják és gyakorolják ismét a nemi szempontok figyelembevételét a közbeszerzési folyamat különböző szakaszaiban, valamint különféle típusú áruk, szolgáltatások és munkák esetében. Az egyik találkozónkon logikusan végigvettük egy sor feladaton keresztül, hogy a közbeszerzési folyamat különböző szakaszaiban hol lehet figyelembe venni a nemek közötti egyenlőséget, és arra ösztönözzük partnereinket, hogy ezt a megközelítést alkalmazzák saját közbeszerzéseik során.

8. Több példára van szükség

Mivel kevés város gyakorolja aktívan a nemek közötti egyenlőségre érzékeny közbeszerzést, felismertük, hogy jelenleg kevés példa áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogyan kapcsolódik a nemek közötti egyenlőség a közbeszerzéshez, különösen a beilleszthető nemi záradékok típusait illetően. A hálózat részeként hozzájárulásaként ezért úgy döntöttünk, hogy kidolgozunk egy „Nemi Záradékok Katalógusát”. Ez egy sor olyan példát tartalmaz majd, amelyeket partnereink és mások is felhasználhatnak a közbeszerzési folyamat különböző szakaszaiban annak érdekében, hogy a nemek közötti egyenlőség szempontjai érvényesüljenek különböző típusú áruk, szolgáltatások és munkák beszerzésénél.

9. Ez mind időigényes

A nemek közötti egyenlőségre érzékeny közbeszerzés megvalósítása nem történik egyik napról a másikra. Partnereink is felismerték, hogy integrált akcióterveik megvalósítása hosszú távú folyamat lesz, tekintettel a stratégiai céljaik eléréséhez szükséges kulturális változásokra. Tevékenységeink során folyamatosan hangsúlyoztuk, hogy ha a következő három évben minden önkormányzat néhány közbeszerzésébe sikerül beépíteni a nemi szempontokat, az már sikernek számít. Az egész folyamat – a nemek közötti egyenlőség érvényesítése és a nemek közötti egyenlőségre érzékeny közbeszerzés – időigényes.

10. Ez egy nagy lehetőség

Figyelembe véve az URBACT szélesebb körű munkáját a nemek közötti egyenlőségre érzékeny városok és a stratégiai közbeszerzés témáiban, a GenProcure hálózat fontos lehetőséget kínál arra, hogy tovább bővítsük a nemek közötti egyenlőségre érzékeny közbeszerzéssel kapcsolatos tudást és ismereteket, és hogy ezek elvei beépüljenek az URBACT városok és az európai szakpolitikai döntéshozók gyakorlatába. Második hozzájárulásunk ezért egy olyan megvalósítási útmutató lesz, amely bármely város számára hasznos lehet, ha a közbeszerzési folyamat során figyelembe akarja venni a nemi szempontokat.

Ez a 10 felismerés alakítja majd a GenProcure hálózat tevékenységeit a következő évben, és elvezet minket ahhoz, hogy főbb eredményeinket megosszuk a 2025. október 29-én, szerdán, Zágrábban megrendezésre kerülő zárókonferenciánkon. Csatlakozzon hozzánk, hogy többet megtudjon!

Matthew Baqueriza-Jackson, a GenProcure hálózat vezető szakértője